The correct chronological order of tenure of Minister of Information and Broad Casting of Government of India

Picture of Dr. Pragya Gupta

Dr. Pragya Gupta

jaankari@jmcstudyhub.com
Getting ready for the UGC-NET exam or any other exam in Journalism and Mass Communication can be challenging. But with JMC Study Hub, it doesn't have to be! We know that aspirants sometimes find it hard to understand the concepts, so we’re here to help. In this blog post, explanations of the questions will give a better understanding.

Q. The correct chronological order of tenure of Minister of Information and Broad Casting of Government of India

(A) Venkaiah Naidu

(B) Ravi Shankar Prasad

(C) Smirti Zubin Irani

(D) Prakash Javadekar

(E) Arun Jaitley

Choose the correct answer from the options given below.

1. B, E, D, A, C

2. B, D, E, A, C

3. E, B, C, D, A,

4. E, D, B, C, A

Correct Ans: (2)

Explanation: The chronological order of tenure for the Minister of Information and Broadcasting of the Government of India is as follows: Arun Jaitley held the position from May 26, 2014, to November 9, 2014, followed by Ravi Shankar Prasad, who served from November 10, 2014, to July 5, 2016. Prakash Javadekar then assumed office and served from July 5, 2016, to May 31, 2019. Venkaiah Naidu briefly took over from July 5, 2016, to July 18, 2017, before Smriti Zubin Irani assumed the role, serving from July 18, 2017, to May 30, 2019. Therefore, the correct order is B, D, E, A, C.

Leave a Comment

About JMC Study Hub

About JMC Sahitya

JMC Study Hub is India’s first largest and dedicated learning platform of Journalism and Mass Communication. 

Email : jaankari@jmcstudyhub.com

Latest Post
Latest Video
Interview

Subscribe to Our Newsletter

Quick Revision

Want to crack UGC-NET Exam?

Courses out for June 2024 Exam.

Hurry up now.

Open chat
Ned help ?
Hello, welcome to “JMC Study Hub”. How can we assist you?